HAZIRLIK AŞAMASINDA

Silahtar Bahçeleri’ni Okuyoruz

Tülin Özen, Mehmet Fatih Uslu

Zabel Yesayan’ın mücadeleci kişiliğinin ve güçlü kaleminin gelişimine ilişkin ipuçlarıyla dolu “Silahtar Bahçeleri” geçtiğimiz yaz Aras Yayıncılık tarafından yayımlandı. Sovyet Ermenistanı’nda yaşadığı dönemde kaleme aldığı ve 1935’te yayımlanan hatırat, Yesayan’ın doğduğu ve büyüdüğü Üsküdar’a ve çocukluğuna dair anılarından oluşuyor. “Yıkıntılar Arasında”, “Son Kadeh”, “Sürgün Ruhum” ve “Meliha Nuri Hanım” isimli eserleriyle Türkiye’deki edebiyat dünyasına takdim ettiğimiz Zabel Yesayan’ın ilham kaynaklarına bir yolculuk niteliği taşıyor.

Zabel Yesayan’ın önemli eserlerini Türkçeye kazandıran Mehmet Fatih Uslu, Yesayan’ın “insan ruhunda, gereksinimlerinde ve amaçlarında yaptığı heyecanlı yolculukları, yalın ama zarif, derli toplu, kuvvetli ve samimiyetle ışıldayan bir üslupla ifade ettiğini” söylüyor. “Silahtar Bahçeleri” bu üslubun görkemli bir resmini sunuyor:

Güllerle dolu aydınlık sabahı anımsıyorum. Güneş, sarımtırak bulutların arasından ufukta henüz yükseliyordu. Bahçelerde kuşlar cıvıldıyordu. Açık pencerenin önünde, şafağın serinliğini mutlulukla içime çekiyordum. Yaşam ve yaşamın mutluluğu sanki dalgalar gibi yükselerek bana ulaşıyordu. Evin cephesini kaplayan gül ağacının burcu burcu kokusu, ışık ve içimde kaynayıp taşan heyecan beni sarhoş etmişti. Gelecek hızla yanıp sönen düşüncelerle bir mucize gibi karşımda beliriyordu. Mutluydum, gayesiz, hesapsız bir mutluluktu bu. Varlığım yeni doğan bir güneş gibi hayatımın ufkunda yükseliyordu ve dudaklarımda bir bal tatlılığı hissediyordum.

Tiyatro ve sinema oyuncusu Tülin Özen’in “Silahtar Bahçeleri”nden seçtiği pasajları okuyacağı, Mehmet Fatih Uslu’nun Yesayan edebiyatına ilişkin değerlendirmelerini aktaracağı bu etkinlik, Aras Yayıncılık’ın Hıdivyal Palas’taki Yesayan Salonu’nda 6 Ekim 2023 Cuma akşamı saat 19.00’da gerçekleşecek.

Katılımcılar

Mehmet Fatih Uslu

Koç Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü öğretim üyesi. Kitapları Çatışma ve Müzakere: Osmanlı’da Türkçe ve Ermenice Edebiyat (2014) İletişim Yayınları, Tanzimat ve Edebiyat: Osmanlı İstanbul’unda Modern Edebi Kültür (2014, Fatih Altuğ ile beraber derleme) İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlandı. İngilizce, İtalyanca ve Ermeniceden çok sayıda kitap ve makale çevirdi.

Tülin Özen

2005 yılında Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği “Meleğin Düşüşü” filmindeki rolüyle “En iyi kadın oyuncu” Altın Portakal Ödülünü kazandı. Erden Kıral’ın yönettiği “Vicdan” filmindeki rolüyle 2009’da Sadri Alışık Ödülleri, Adana Altın Koza Film Festivali ve SİYAD Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü.