HAZIRLIK AŞAMASINDA

Bir Konuşma, Bir Atölye: Osmanlı Ermenileri ve Fotoğraf

Zeynep Devrim Gürsel, David Low

Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümü konuşmaları kapsamında Yesayan Salonu’nda gerçekleşecek “Bir Konuşma, Bir Atölye: Osmanlı Ermenileri ve Fotoğraf” isimli etkinlik,  Zeynep Devrim Gürsel’in yapacağı, 19. yüzyılın son döneminde Osmanlı İmparatorluğu tabiiyetinden ayrılmak zorunda kalan Ermeni tebanın fotoğraf yoluyla resmî kayda alınmasını, burada geçerli olan görünürlük ve belgeleme politikalarını konu alan sunumla başlayacak ve Türkçe gerçekleşecek.

Daha sonra David Low ve Zeynep Devrim Gürsel,  Osmanlı Ermenilerinin objektifin önünde ve arkasında yaşadıkları fotoğraf deneyimleri, fotoğrafın tarih yazımı ve hafızayla ilişkisi ve Ermeni toplulukları konu alan görsel arşiv ve koleksiyon pratikleri üzerine açık bir söyleşi ve tartışma gerçekleştirecekler. (İkinci etkinliğin dili İngilizcedir ve Türkçeye çeviri yapılmayacaktır.)

17:00-17:45 Zeynep Devrim Gürsel, “Bir Yöntem Olarak Beraber Bakmak: Osmanli Terk-i Tabiiyet Fotoğrafları” (Bu konuşma Türkçe gerçekleşecektir)

18:00-19:30 Zeynep Devrim Gürsel and David Low, Open Workshop: Ottoman Armenians and the Experience of Photography (This event will be in English)

*

 

Zeynep DevrimGürsel

Rutgers Üniversitesi Antropoloji Departmanı’nda Doçent olarak

görev yapmakta olan bir medya antropolojisi uzmanıdır. Belgelesel imajların analiz ve üretimine yoğunlaşan çalışmaları vardır. Uluslararası foto muhabirlik endüstrisinin etnografyasına odaklanan Image Brokers: Visualizing World News in the Age of Digital Circulation (University of California Press, 2016) [İmge Simsarları: Dijital Dolaşım Çağında Dünya Haberlerini Görselleştirmek] adlı kitabın yazarıdır. Ayrıca kahve falı pratikleri üzerinden günümüz Türkiye siyasetini inceleyen Neyse Halim Çıksın Falim (2009) adlı ödüllü bir etnografik filmin de yönetmenidir.  Gürsel, 2009 yılından beri son dönem Osmanlı tarihinde fotoğrafın bir devlet aygıtı olarak kullanımı konusunda araştırmalar yapıyor; bu çerçevede oluşan yeni yönetimsellik ve tabiiyet kalıplarını sorguluyor.

David Low

Osmanlı Ermeni dünyasında fotoğrafçılık üzerine çalışan, araştırmalarında fotoğraf, göç ve sürgün arasındaki kesişimler üzerine yoğunlaşan bir fotoğraf tarihçisidir. Low, Doktora derecesini Londra Universitesi’ne bağlı Courtauld Institute of Art’tan aldı. Picturing the Ottoman Armenian World: Photography in Erzurum, Harput, Van and Beyond [Osmanlı Ermeni Dünyasını Resmetmek: Erzurum, Harput, Van ve Ötesinde Fotoğraf] başlıklı kitabı I.B.Tauris’tarafından 2022 yılında yayınlandı.

*Kapak görseli:  Osmanlı Arşivleri Başkanlığı (BOA)

Katılımcılar

No results found.